Laguna - Bukmarker - Pesnik Dušan Kovačević – Povodom knjige „Ja to tamo pevam“ - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Pesnik Dušan Kovačević – Povodom knjige „Ja to tamo pevam“

Kada čujete pesmu ili muzičku temu, vi vidite film – kaže Dušan Kovačević u svojoj knjizi „Ja to tamo pevam“, gde ga najzad upoznajemo i kao pesnika, pošto smo ga više nego dobro upoznali kao vrsnog scenaristu i dramaturga, kao uspešnog filmskog i pozorišnog reditelja, pa i kao romanopisca i esejistu.

Jedno je sigurno: bez stvaralaštva Dušana Kovačevića, srpski teatar, književnost i kinematografija izgledali bi sasvim drugačije i bili bi svakako siromašniji za desetine vrhunskih dela, pa baš zbog toga što znamo mnogo i o piščevom životu i o njegovom radu, može delovati kao malo iznenađenje kad budemo naišli na stihove koje je napisao niko drugi nego upravo tvorac „Balkanskog špijuna“ i „Radovana Trećeg“.

Da li je, međutim, ovo zaista prvi susret šire publike sa Dušanom Kovačevićem kao pesnikom?

Izgleda da nije, jer ako uzmemo da proverimo da li je Kovačević bio u pravu kad je rekao da je muzika najbolja asocijacija na određeni film, onda ćemo zaključiti da nema ko se na stih „Za Beograd, firmom Krstić“ neće setiti filmskog hita „Ko to tamo peva“, nema ko se na stihove „Godine su proletele, hej živote, hej mladosti“ neće setiti „Balkanskog špijuna“, nema ko se na pesmu naslovljenu kao „Hor pokojnika“ neće setiti „Sabirnog centra“, a da se ne govori o pesmi „Mesečina“, koja je postala hit maltene nezavisno od filma „Underground“, za koji je i napisana.

Nije neobično da pesme nastave da žive i nakon filma, pa da tek nezavisno od njega dožive neverovatnu popularnost, ali u slučaju filmske verzije Kovačevićevog „Profesionalca“ desilo se da i pesme i sâm film ostvare i održe paralelno svoju popularnost, pa je teško presuditi da li je zanimljivije slušati nesvakidašnji razgovor između Luke Labana i Teodora Teje Kraja – ili provokativne numere „Pada vlada“ i „Motorola“.

Sve je navedene pesme napisao za svoja filmska dela Dušan Kovačević i sve su se one našle u knjizi „Ja to tamo pevam“, pa i ona pesma iz „Profesionalca“ koja neodoljivo podseća na izvorni starogradski žanr i za koju bismo teško mogli i pretpostaviti da je prvi put napisana i komponovana tek za potrebe filma – „Za astalom sitnu knjigu pišem“.

Sem toga, Kovačević je u knjigu uneo i pesme iz svojih dramska dela (za koja i sâm kaže da se mogu tumačiti i kao komedije i kao drame, što zavisi od samog gledaoca ili čitaoca), pa iako one nisu doživele popularnost kao što je to slučaj sa pesmama iz kultnih filmova, ipak zaslužuju pažnju čitalaca, tim pre što nas bar na momenat vode u svet Kovačevićeve pozornice i otkrivaju nam donekle pozadinu nastanka pojedinih dela koja su svojevremeno bila prava mala revolucija u srpskom teatru.

Obogativši knjigu proznim fragmentima i predočivši u njima kontekst pojedinih pesama, ali i izvesne detalje iz svog životopisa, Kovačević je zaista načinio, kako i stoji u opisu knjige, pesničku autobiografiju, pa su i njegovi prozni komentari zapravo mnogo više od toga, a neretko su i sami prožeti stilom koji nije ništa manje poetski od onog u samim stihovima.

A unevši i pesme posvećene članovima svoje porodice, kao i jedan prozno-pesnički segment posvećen vremenu i prilikama u kojima je knjiga napisana i odštampana, Kovačević je načinio delo koje će jednog dana možda biti autentična hronika njegove porodice, ali i svedočanstvo godine u kojoj se kao jedini plan nametnula želja da se ostane živ.

Uz britko pero Dušana Kovačevića i upečatljive ilustracije Gorana Ratkovića, knjiga „Ja to tamo pevam“ čita se u jednom dahu, kao što se gledaju i Kovačevićevi filmovi, ali se o njoj dugo i dugo razmišlja nakon čitanja – što je takođe slučaj sa Kovačevićevim filmovima.


Autor: Dušan Milijić


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
nezaboravno druženje sa andrejem makinom laguna knjige Nezaboravno druženje sa Andrejem Makinom
15.05.2024.
Majski Lagunin književni klub, 111. po redu održan je 10. maja i bio je poseban. Imali smo priliku da ugostimo francuskog akademika i sjajnog pisca Andreja Makina. U fokusu nam je bio roman „Prijatelj...
više
sve što niste znali o dženis halet, autorki romana ubistvo u lokvudu  laguna knjige Sve što niste znali o Dženis Halet, autorki romana „Ubistvo u Lokvudu“
15.05.2024.
Dva studenta prava dobijaju hrpu dokaznog materijala i krajnji rok. Moraju da reše zbunjujuće ubistvo zbog kog je nevina osoba poslata u zatvor. „Ubistvo u Lokvudu“ je zagonetni roman koji poziva čita...
više
iz prve ruke zaokrenuto razmišljanje  laguna knjige Iz prve ruke: „Zaokrenuto razmišljanje“
15.05.2024.
Mladi kapetan bojnog broda na jednom od prvih krstarenja upada u maglu, i posle nekoliko sati plovidbe kroz mrak i sivilo s komandnog mosta počinje da nazire svetlost koja mu se približava. Pošto njeg...
više
delfi kutak je pročitao moja ljubav nikola tesla  laguna knjige Delfi Kutak je pročitao: „Moja ljubav Nikola Tesla“
15.05.2024.
Na početku moram da istaknem činjenicu da slabo čitam savremene domaće pisce. Ne znam ni sama zašto je to tako, ali eto. Zato sam i bila u nedoumici kad se ova knjiga pojavila u prodaji. S jedne stran...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.