Laguna - Bukmarker - Prikaz neposlušne „Džejn Ejr“ - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Prikaz neposlušne „Džejn Ejr“

Neke knjige su toliko poznate da deluje suvišno pisati prikaz za njih, ali uvek je lepo posmatrati klasičnu knjigu na svež način. Ovo važi i za „Džejn Ejr“, roman koji nastavlja da privlači nove generacije čitalaca, koji ga doživljavaju drugačije od onih izvornih, ali zato teme ostaju bitne, a priča pitka. Lako je pojmiti zašto popularnost „Džejn Ejr“ ne jenjava.

Glavna junakinja je razborita, principijelna žena, čije je odrastanje bilo teško, bez ljubavi i nežnosti, dok kroz roman pratimo njenu potragu za mestom gde će se skrasiti i pronaći mir.

Roditelji Džejn Ejr su preminuli kada je bila mala i poslata je da živi sa rođacima. U maniru fiktivnih maćeha, njena ujna, a i rođaci, loše se ophode prema njoj.

Mogućnost za beg od surovog života se javlja kada je pošalju u internat, gde će doživeti raznorazna iskustva, od striktne discipline u vidu školske rutine i okrutnog direktora, do uzbudljive naklonosti novostečenih prijatelja – što je za nju novitet.

Godinama nakon đačkih, a zatim i učiteljskih dana, kada pronađe sreću i svrhu, ona ipak odlučuje da upozna beli svet, te se zapošljava kao guvernanta jednoj devojčici. Tu upoznaje gospodina Ročestera. Verovatno mali broj čitalaca nije upoznat sa ljubavnom pričom između Džejn i gospodina Ročestera, koja je postala integralni deo popularne kulture, muzike, filma i književnosti, i premda pred kraj knjige sledi šok koji mnoge neće iznenaditi, ipak ne želim ništa dalje da otkrivam.

Vrlo je zanimljivo čitati knjigu koja je napisana tako davno, ali čija junakinja uopšte nije poslušna, kakvim su žene uglavnom prikazivane u književnosti jer je u to vreme bilo društveno prihvatljivo. Međutim, neki delovi knjige možda neće leći savremenim feministkinjama, naročito Džejnino snažno uverenje o važnosti ženske skromnosti, kao i neki postupci gospodina Ročestera.

Cenim što priča naglašava Džejnino unutrašnje biće, umesto njenog spoljašnjeg izgleda – jer je postojala (i postoji) tendencija pisaca da stvore prelepe ženske likove, često kao moralnu lekciju ženama. Umesto toga, Džejnin izgled nije pokretačka snaga knjige; to su njena marljivost, dobrota i osećaj za pravdu.

„Džejn Ejr“ ipak naposletku ostaje opčinjavajuća knjiga o ljubavi i nadi, o mladoj ženi koja se izborila sa teškoćama kako bi pronašla svoje mesto u svetu. Roman je dovoljno primamljiv i dirljiv za savremene čitaoce koji moraju da istraju u pronalaženju jezičkog ritma, koji na početku može da bude težak.

Šarlota Bronte pokazuje nežnu iskrenost, ali i čvrstu odlučnost i osećaj moralnosti kome je teško odoleti. Nema sumnje da upravo zato „Džejn Ejr“ istrajava kao jedan od najvoljenijih klasika.

Autor: Fler Morison
Izvor: readability.com.au
Prevod: Đorđe Radusin


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
nedelja knjiga stivena eriksona od 20 do 26 maja  laguna knjige Nedelja knjiga Stivena Eriksona od 20. do 26. maja!
20.05.2024.
Erikson je stekao svetsku slavu i armiju čitalaca serijalom „Malaška knjiga Palih“, a Laguna je objavila 14 knjiga ovog autora. Zanimljivo je da je po obrazovanju arheolog i antropolog, a završio je i...
više
ekskluzivno stiven erikson u beogradu 20 maja  laguna knjige Ekskluzivno: Stiven Erikson u Beogradu 20. maja!
17.05.2024.
Jedan od najznačajnijih svetskih autora žanra epske fantastike, Stiven Erikson, družiće se sa čitaocima u Beogradu u ponedeljak 20. maja od 17 sati u knjižari Delfi SKC. On će potpisivati svoje knjige...
više
nastavak bestselera jato egzodus kejt stjuart u prodaji od 21 maja laguna knjige Nastavak bestselera „Jato“ – „Egzodus“ Kejt Stjuart u prodaji od 21. maja
20.05.2024.
„Egzodus“ Kejt Stjuart nastavak je svetskog bestselera „Jato“. Možeš li Sesilija živeti u laži? To je grad duhova, mesto koje je proganja, koje ju je stvorilo. Jasno joj je da nikad neće prevazići ...
više
branko anđić ništa gore od čitanja suvoparne knjige, jedino gore od toga je njeno pisanje laguna knjige Branko Anđić: Ništa gore od čitanja suvoparne knjige, jedino gore od toga je njeno pisanje
17.05.2024.
Ovogodišnji dobitnik Nagrade grada Beograda „Despot Stefan Lazarević“ u oblasti književnosti i prevodnog stvaralaštva u razgovoru za Danas govori o značaju ove nagrade, ali i o dve poslednje knjige na...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.